Jakie ciekawostki na temat Soliny i jeziora Solińskiego warto poznać?

Solina kojarzona jest przede wszystkim z Jeziorem Solińskim, które należy do największych sztucznych zalewów na terenie naszego kraju.

Miejsce to jest godne odwiedzenia przez każdego, kto zapuszcza się w Bieszczady. Warto poznać ciekawostki na temat Soliny, bo wówczas zdecydowanie łatwiej będzie wczuć nam się w jej klimat.

Solina i jezioro Solińskie – zatopione wsie

Nie każdy, kto odwiedza Jezioro Solińskie, zdaje sobie sprawę z tego, jak doszło do jego powstania. Tymczasem, aby zalew mógł powstać, musiało dojść do zatopienia kilku wsi. Mowa tu między innymi o Teleśnicy Sannej, ale również o miejscowości Horodek.

Zatopiona została także część Wołkowyi. Aby mogło dojść do zapełnienia zbiornika, ludność wymienionych wyżej miejscowości musiała zostać przymusowo wysiedlona. Mówi się, że niektóre wsie zamieszkiwał lud bieszczadzki, określany jako Bojkowie.

Zatoczki, wyspy i mnóstwo gatunków ryb w jeziorze Solińskim

Jezioro Solińskie z całą pewnością nie może zostać określone jako nudne. Posiada ono bowiem całkiem sporo zatoczek, a nawet półwyspów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak Wyspa Skalista.

Jeżeli chcemy podziwiać zalew w całej jego okazałości, warto rozważyć udanie się na przejażdżkę kolejką gondolową. Kolej gondolowa nad Soliną pracuje w najlepsze i jest to najchętniej odwiedzana atrakcja w regionie! Z zapory można także obserwować mnóstwo gatunków ryb, takich jak chociażby płocie, szczupaki czy sumy. Wiele z nich osiąga naprawdę pokaźne rozmiary.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Nie każdy wie, ale Zapora Solińska należy do najwyższych budowli hydrotechnicznych w Polsce. Ponadto, waży ona 2 miliony ton. Materiału budowniczego dostarczyła przede wszystkim góra „Koziniec”, która została niejako przekształcona w kamieniołom.

Najwięcej osób decyduje się odwiedzić Jezioro Solińskie w sezonie wakacyjnym. Turyści mają możliwość przepłynięcia się statkiem po zaporze, jak również wynajęcia skuterka wodnego. Jeżeli marzy nam się chwila ciszy i spokoju, zdecydujmy się odwiedzić Solinę wiosną albo jesienią