Podróż szlakiem włoskich budowli – co warto zobaczyć w słonecznej Italii?

Rzym to stolica Włoch, magiczne miejsce wypełnione piękną architekturą zachowaną przez wiele setek lat. Jednym z najbardziej kojarzącym się z Rzymem budynkiem jest Bazylika Świętego Piotra.

W budowie bazyliki wzięli udział najwięksi artyści, tacy jak Michał Anioł, Rafael Sante, Gian Lorenzo Bernini czy Donato Bramante. Zbudowana z kamienia i marmuru ogromna bazylika to budynek, który jest najbardziej znanym dziełem architektury renesansowej oraz jednym z największych kościołów na całym świecie. Jest to jedno z najważniejszych miejsc katolicyzmu.

Kolejną zasługującą na uwagę budowlą w Rzymie jest Panteon. Jest to zabytkowa starożytna świątynia, której początki sięgają I wieku. Jest to fascynujące dzieło, które w tak dobrym stanie zostało zachowane po dzień dzisiejszy. Panteon jest okazałą budowlą o podstawie koła, a centralną część wieńczy betonowa kopuła. Jest to przykład włoskiego klasycyzmu.

Podczas zwiedzania stolicy Włoch warto pamiętać o Forum Romanum – najstarszym placu miejskim w Rzymie. Kiedyś służyło jako centrum ceremonii religijnych i świeckich oraz toczyło się tam całe życie publiczne, ale także polityczne. Forum Romanum zachwyca pasjonatów architektury i kultury do dziś, jest to niezwykłe miejsce, które trzeba zobaczyć podczas wyjazdu do Włoch.

Villa Rotonda – renesansowa rezydencja znajduje się w północno-wschodnich Włoszech w mieście Vicenza. Zaprojektowana została przez wybitnego włoskiego architekta Andrea Palladia w 1550 roku. Budowla jest zbudowana na planie krzyża greckiego wpisanego w kwadrat. Stanowiła wzór dla budowli klasycystycznych w Europie. Villa Rotonda stanowi ukazanie zasad, które propagował architekt. Budowla miała pełnić funkcję budynku z widokiem na ogród, miała służyć za miejsce odpoczynku i powiązania z naturą. W portalu topcity.pl opublikowano artykuł o tym co jeszcze warto wiedzieć o imponującej Villi Rotonda.