Bochnia i jej skarby – co warto zobaczyć?

Jest jednym z ciekawszych miast w rejonie Krakowa, a ciekawa historia i malownicza okolica sprawiają, że chętnych na wizytę na jej terenie nie brakuje.

Bochnia ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Czy przyciąga to górnicze miasto? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Co warto zobaczyć w Bochni?

Bochnia jest dziś ośrodkiem przemysłowym o niewielkim znaczeniu, warto jednak pamiętać, iż przed wiekami była ona jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w rejonie Krakowa. To właśnie tu powstała pierwsza na ziemiach polskich kopalnia soli, której złoża odkryto tu już pod koniec XII stulecia.

W połowie XIII wieku wydobywano tu już spore ilości soli, która w okresie średniowiecza była czymś wyjątkowo cennym. Nazywana „białym złotem”, przyczyniła się do wzrostu zamożności Bochni, która szybko stała się jednym z ważniejszych ośrodków przy szlaku handlowym łączącym Kraków z Rusią i Węgrami. I choć dziś większą popularnością cieszy się kopalnia soli w pobliskiej Wieliczce, miłośnicy historii i unikalnych zabytków w trakcie swych krajoznawczych wypraw nie powinni zapominać o Bochni. Oprócz kopalni soli, po której prowadzi dziś ciekawa trasa turystyczna, w mieście tym zachowało się wiele cennych perełek dawnej architektury. Do tych najcenniejszych zalicza się kościół św. Mikołaja, kuszący majestatyczną sylwetką oraz pięknym wnętrzem. Na uwagę turystów odwiedzających to miasto zasługuje też dawny klasztor Dominikanów, wznoszący się bocheńskim rynku.

Więcej artykułów o interesujących atrakcjach turystycznych z małopolski znajdziesz w serwisie www.region24.pl.

Dziś służy on jako siedziba Muzeum Regionalnego, w którym można zobaczyć wiele cennych zabytków oraz obrazów. Bochnia to również malownicze uliczki i piękne kamienice, to również ślady po dawnych szybach. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że spacer po tym mieście staje się dla wielu turystów wyjątkową przygodą oraz lekcją historii, która na długo zapisuje się w pamięci.