Dynów w pigułce – czym przyciąga to miasto?

podkarpacie

Dynów to jedno z ciekawszych miast, jakimi może nas oczarować Podkarpacie. Dlaczego w czasie wycieczki po okolicach Przemyśla warto zajrzeć na jego teren?

Dynów – najważniejsze informacje o mieście

Dynów jest jedną z najważniejszych i najstarszych miejscowości na terenie Pogórza Dynowskiego. Wiadomo, że prawa miejskie posiadał on już w XV wieku (z tego wielu pochodzi pierwsza wzmianka na jego temat), wiadomo jednak, że już w XIII wieku rozwijało się tu osadnictwo ruskie. Bliskość traktu handlowego, łączącego Sanok z Przemyślem, skutecznie przyczyniła się do rozwoju miejscowości. Dynów mógł się również pochwalić znanymi dzierżawcami, w gronie których znalazł się m.in. Piotr Kmita (jako pierwszy)  oraz Stefan Trzecieski (ostatni). Dawne miasto było ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła, co z kolei sprzyjało osadnictwu żydowskiemu. Pod koniec XVIII wieku Dynów stał się miastem kuśnierzy, dzięki którym stał się znany na terenie całej Galicji.

Dziś Dynów to ważne miasto, ale i ceniony ośrodek turystyczny. Położenie nad Sanem oraz ciekawe zabytki, w połączeniu z długą historią, skutecznie zachęcają turystów do wizyty w tym mieście. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę?

Niezłą lokacją dla turystów może być także Bytom Info. Zapoznaj się z fantastycznymi miejscami w tym mieście i zapewnij sobie niezapomniane wrażenia z pobytu.

Dynów i jego atrakcje. Co warto zobaczyć?

Wycieczki po Dynowie mogą nam sprawić sporo radości. Warto tu zajrzeć na rynek, którego cennymi ozdobami są zabytkowe kapliczki oraz pochodzący z początku XX wieku pomnik Władysława Jagiełły. Zainteresowanie wzbudzają też pozostałości miejskich fortyfikacji oraz zabudowania gospodarcze, które wciąż można zobaczyć w dawnym parku dworskim. Urząd Gminy, czyli dawna szkoła, to kolejna perełka architektury z przełomu XIX i XX wieku, której w czasie wycieczki po mieście warto poświęcić swój czas. Na terenie Dynowa zachowały się też dwa cmentarze żydowskie oraz schrony, które powstały jako część słynnej „Linii Mołotowa”. Warto też zwrócić uwagę na zabytkową stację kolejko wąskotorowej, którą w okresie wakacyjnym można dojechać do Przeworska, oraz na barokowy kościół św. Wawrzyńca, pochodzący z XVII wieku.

Dynów jest też miastem atrakcyjnym dla tych, którzy chcą urządzać rowerowe lub piesze wycieczki po Pogórzu Dynowskim i dolinie Sanu. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten z pewnością nudzić się nie będzie, a czas spędzony wśród malowniczych wzgórz dostarczy nam na długo wspaniałych wrażeń.