Chcesz poznać dzieje bielskich ewangelików? Zajrzyj na teren bielskiego Syjonu! Ten skrawek miasta może się pochwalić ogromną ilością zieleni oraz ciekawymi budowlami, wykorzystywanymi przez miejscowych ewangelików. Dlaczego w czasie wycieczki warto odwiedzić to miejsce?

Jakimi atrakcjami może nas tu zaskoczyć Bielsko-Biała?

Bielski Syjon to skrawek Górnego Przedmieścia, na którym skupiły się budowle służące parafii ewangelickiej. Budowa kościoła i innych budynków stała się możliwa w latach 80. XVIII wieku, kiedy to ukazał się patent tolerancyjny cesarza Józefa II. Dla ewangelików była to szansa na odrodzenie, dla tego też „swój” skrawek ziemi zaczęli nazywać Syjonem. Co obecnie można tu zobaczyć?

Sercem bielskiego Syjonu jest plac Marcina Lutra, przy którym wznoszą się najważniejsze budowle. Najważniejszą z nich jest kościół Zbawiciela. Powstał on w latach 1782-1790, jednak jego obecny kształt pochodzi z końca XIX wieku, kiedy to nadano mu neogotycką formę. W jego sąsiedztwie znajdują się takie budowle, jak budynek Wyższej Szkoły Administracji (dawna szkoła męska) oraz gmach szkoły podstawowej, pierwotnie służący jako ewangelicka szkoła żeńska. Pięknie prezentuje się też XVIII-wieczna plebania, dziś służąca jako siedziba biskupa diecezji cieszyńskiej. Najmłodszy budynek na terenie bielskiego Syjonu powstał w 1991 roku. To postmodernistyczny gmach, w którym mieści się wydawnictwo „Augustana”.

Na uwagę zasługuje tu również Sadzawka Pastorów, będąca częścią grobowca rodziny Friedländerów oraz jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra. Ciekawostką jest też nagrobek pastora Georga Nowaka (zm. 1818), znany jako Pomnik Wdzięczności i Miłości.

Więcej interesujących kierunków turystycznych znajdziesz na: oPodróżach.pl – zapraszamy.