Dlaczego warto odwiedzić Narwiański Park Narodowy?

Rzeka Narew kusi miłośników przyrody i pięknych widoków. Dla tych, którzy chcą w pełni docenić jej piękno, kuszącym celem wycieczki będzie Narwiański Park Narodowy. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Dlaczego warto się tu wybrać?

O Narwiańskim Parku Narodowym

Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić Narwiański Park Narodowych. Podobnie jak park niedaleko Jaworzna może pochwalić się wieloma rozlewiskami i bagnami (więcej na www.jaworznoinfo.pl), tak samo i dumą tego parku są naturalne bagna oraz malownicze rozlewiska, dzięki czemu możemy tu podziwiać wyjątkowe krajobrazy. Jest to jedyna w Polsce rzeka, która (na od Suraża do Rzędzian) płynie wieloma korytami. Tworzą one unikalny labirynt, dzięki czemu dolina Narwi często porównywana jest z doliną Amazonki. Taki przebieg rzeki sprawia, że krajobraz na terenie parku zaskakuje swoim bogactwem oraz różnorodnością, a wszystko to pozytywnie wpływa na świat przyrody.

Co znajdziemy na terenie Parku?

Teren parku jest ważną ostoją ptactwa, objętą konwencją RAMSAR oraz włączoną do sieci „Natura 2000”. Na dość niewielkiej powierzchni, spotkamy się z ponad 200 gatunkami ptaków (przy czym aż 155 z nich to gatunki lęgowe). Są to przeważnie ptaki wodno-błotne, które na narwiańskich rozlewiskach czują się doskonale. Na liście najważniejszych mieszkańców Narwiańskiego Parku Narodowego pojawia się wodniczka – piękny ptak, zagrożony wyginięciem.

Park ten jest miejscem idealnym dla przyrodników oraz dla tych turystów, którzy chcą aktywnie wypoczywać na łonie natury. Szlaków pieszych i rowerowych jest tu mało, gdyż ze względu na ukształtowanie terenu, park ten zwiedza się pychówkami. Są to tradycyjne, drewniane łodzie, które wprawia się w ruch poprzez odpychanie się od dna długim kijem. Dawniej takie łodzie były wykorzystywane podczas łowienia ryb i sianokosów. Dziś są atrakcjami dla turystów, dla których Narwiański Park Narodowy staje się coraz ciekawszym celem przyrodniczej wycieczki.