Albania i jej skarby – czym zachwyci nas Tirana?

Albania szybko podbiła nasze serca i stała się jednym z najchętniej wybieranych kierunków podróży. Nic w tym dziwnego. Ten kraj może się pochwalić ciekawą historią, pięknymi krajobrazami oraz ciekawymi zabytkami, dzięki którym wycieczki po albańskich miastach mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą.

Tirana – stolica i niesamowita ozdoba Albanii

Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych miast, na które najmocniej stawiają znane biura podróży, jest Tirana. Jakie atrakcje czekają na jej terenie?

Tirana w pigułce

Stolica Albanii ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie każdemu turyście mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. To piękne miasto, które – mimo burzliwej historii – może oczarować piękną zabudową oraz wyjątkową atmosferą.

To tętniące życiem miasto, oficjalnie założone w początkach XVII wieku, powoli staje się europejską metropolią oraz ważnym ośrodkiem turystycznym. Bliskość gór, bliskość wybrzeża – oto powody, dla których wielu podróżników wczasy w Albanii chce spędzić właśnie w rejonie Tirany. A na jakie zabytki warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Co warto zobaczyć w Tiranie?

Zwiedzanie Tirany to szansa na zapoznanie się z wieloma cennymi perełkami bałkańskiej architektury. Plac Skanderbega i imponującym Pałacem Kultury, tętniący życiem rynek oraz Góra Dajti, na którą można się dostać wyciągiem – oto atrakcje, z których Tirana może być dumna.

Inne atrakcje albańskiej stolicy to pozostałości fortecy Justyniana oraz meczet Et’hem Bey, będący jednym z najciekawszych przykładów architektury muzułmańskiej w całej Albanii. W trakcie wizyty w tym mieście warto też odwiedzić tak ważne miejsce, jakim jest Narodowe Muzeum Historii, w którym sporo uwagi poświecono tak trudnemu okresowi w dziejach Albanii, jakim były lata II wojny światowej.

O wojennych tragediach przypomina też Cmentarz Męczenników – nekropolia, na której pochowano 900 partyzantów, który zginęli w czasie II wojny światowej w trakcie walk o wolność Tirany.

źródło: nakoncuswiata.pl – podróże, turystyka, atrakcje