Co powinien zobaczyć Pola na wycieczce we Francji? Paryski Panteon!

Wycieczki po tym mieście są nie lada gratką dla turystów z całego świata. Wiele perełek czeka tu na gości z Polski. Francja, która dla wielu wybitnych Polaków stała się drugim domem, jest krajem idealnym dla tych, którzy chcą wędrować śladami historii.

Paryski Panteon – to warto wiedzieć przed odwiedzeniem Francji

Dla nich też ważnym celem takiej wycieczki jest Paryż, na terenie którego miejsc związanych z polskimi organizacjami czy postaciami jest wiele. Jednym z tych najważniejszych jest paryski Panteon. To obiekt, który sam w sobie jest miejscem wyjątkowym. To pomnik – muzeum, a przede wszystkim – miejsce spoczynku ludzi, którzy zmieniali świat swymi osiągnięciami.

Dla Polaków to miejsce jest ważne z jednego względu. To właśnie tu spoczęła Maria Skłodowska-Curie. Co ciekawe, jest ona jedyną kobietą pochowaną z tym miejscu. A trzeba przyznać, że znana badaczka spoczęła w wyjątkowym otoczeniu. Jej „sąsiadami” są tak znane osobistości, Jak Hugo czy Rousseau. Można tu również ujrzeć grób Woltera oraz Aleksandra Duma ojca.

Sam Panteon to nie tylko miejsce spoczynku tak ważnych osobistości

To również ciekawa budowla. Neoklasycystyczny obiekt z charakterystyczną kopułą powstał w czasach Ludwika XV. Początkowo miał to być kościół, jednak po Rewolucji Francuskiej budowla ta została przemianowana na Panteon. W ramach przekształcania dawnej świątyni w mauzoleum narodowe zmieniono wystrój wnętrza.

Zmiany te polegały na usunięciu tych elementów, które najsilniej związane były z religią chrześcijańską. Wprawdzie czyniono w późniejszym czasie kroki w kierunki przekształcenia Panteonu w kościół, do dziś pozostaje on przede wszystkim najważniejszą nekropolią na terenie Paryża. Jest też ważnym miejscem dla tych, którzy kochają wycieczki o charakterze historycznym oraz dla tych, którzy chcą podziwiać francuską stolicę z wyjątkowej perspektywy. Widok z kopuły tej budowli to jeden z najpiękniejszych widoków na Paryż, o czym każdego roku przekonują się tłumy zwiedzających ten zabytek gości.

źródło: https://www.morzegory.pl/ – turystyka to nasza pasja